Math Center Videos

L208D (Math Center Workshop Room) :

  MondayTuesday Wednesday Thursday Friday Saturday  
8:00-
9:00AM
 

  
 
 
 
 
 
 
 
9:00-
10:00AM
       
Matt(OS46)
9:30-10:30
 Tai(OS46)
9:45-10:40
  
10:00-
11:00AM
 Richard(OS46)
10:00-10:55
 Richard(OS46)
10:00-10:55 
Andrew 
 10:00-10:55
Danny(OS38)
10:00-10:5
Artemis(OS96)
1
0:30-11:25
 
11:00-
12:00PM
 Artemis
 11:00-11:55
 Artemis 
 11:00-11:55
 Adam(OS96)
11:00-11:55
Timothy(OS46)
11:00-11:55 
 Artemis(OS46)
11:30-12:25 
12:00-
1:00PM
Josh(OS38)
11:45-12:40
 Jacob(OS96)
 12:00-12:55
 Jacob(OS96)
12:00-12:55
  
   
1:00-
2:00PM
Charlene
1
:00-1:55
 David
 1:00-1:55
 Charlene
1:00-1:55 
  Jeanette(OS96)
1:00-2:00 
Danny(OS38)
1:00-1:55
 
2:00-
3:00PM
Andrew
2:00-2:55
 Andrew(OS96)
2:00-2:55
   
  
3:00-
4:00PM
Arturo
3:00-4:00
Timothy 
3:00-3:55
 Arturo
 3:00-3:55
Matt 
3:15-4:10 
  
4:00-
5:00PM
  Kim(OS38)
4:00-4:55
 Aaron(OS96)
4:00-4:55

Matt
4:15-5:10 
  
 
5:00-
6:00PM
  Kim(OS38)
5:00-5:55
   
   



L208A (Math Center Testing Room):

 Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday 
8:00-
9:00AM

  
    
9:00-
10:00AM
      
     
10:00-
11:00AM
 Abner(OS96)
 10:00-10:55
  Abner(OS96)
10:00-10:55
 Laura(OS38)
10:00-10:55
 
 Victor(OS96)
10:00-10:55
  
11:00-
12:00PM
  Greg(OS38)
 11:00-11:55
  Greg(OS38)
11:00-11:55
 
 Victor
11:00-11:55 
 Leo Robles
 11:15-12:10
  
12:00 -
1:00PM
 David(OS46)
12:00-12:55
  
 Josh 
12:00-12:55
 Victor
12:00-12:55

 Laura(OS96)
12:30-1:25
 
1:00 -
2:00PM
 Jorge 
 1:00-1:55
  
 Josh 
 1:00-1:55
 David(OS46)
1:00-1:55
   
2:00 -
3:00PM
      
    
3:00 -
4:00PM
 
 Matt 
3:15-4:10
 
 Timothy
3:00-3:55
  
  
4:00 -
5:00 PM
  
 Matt
4:15-5:10
    
   
5:00 -
6:00PM

     
    



L205G (Tutorial Learning Center Conference Room):

 Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday 
8:00-
9:00 AM
     Jacob
8:00-8:55
 Artemis 
8:15-9:10
  Artemis
8:15-9:10
9:00-
10:00 AM
  Matt(OS96)
9:00-9:55
 Jorge(OS96)
9:00-9:55
   
10:00-
11:00 AM
 Bio 107
10:00-11:00
 Charlene
10:00-10:55
 Bio 107
10:00-11:00
 Teresita(OS46)
10:00-10:55
 
 
11:00-
12:00 PM
 Jorge(OS96)
11:00-11:55
    Jacob
11:00-11:55
 Charlene
11:30-12:25
 Leo(OS96)
11:15-12:10
 
12:00 -
1:00 PM
 Jacob
12:00-12:55
 Charlene(OS38)
12:00-12:55
 
   
1:00 -
2:00 PM
  Chris(OS46)
1:00-1:55
 Abner
1:00-1:55
 Chris(OS46)
1:00-1:55
 
 
2:00 -
3:00 PM
 Adela
Academic Skill
  Aaron(OS38)
2:00-2:55
  
  
3:00 -
4:00 PM
  Adela
Academic Skill
 Adela
Academic Skill
 Charlene
3:00-3:55
 
 
4:00 -
5:00 PM
  Bio 107
4:00-5:00
  Bio 107
4:00-5:00
 
  
5:00 -
6:00 PM
   David
5:00-5:55
  
   


L205 Tutoring Center Computer Lab:
  MondayTuesday Wednesday  Thursday Friday
8:00-9:00AM     
     
9:00-10:00AM     
     
10:00-11:00AM     
     
11:00-12:00PM     
     Leo11:30-12:25 
12:00-1:00PM    
     
1:00-2:00PM Adam1:00-2:00    
    
2:00-3:00PM     
     
3:00-4:00PM     
 Jeanette 
3:25-4:20
   
4:00-5:00PM   AdelaAcademic Skill4:00-5:00 
    
5:00-6:00PM     
     

L-110
  MondayTuesday Wednesday  Thursday Friday
8:00-9:00AM     
     
9:00-10:00AM     
    Jorge
  9:35-10:30
  
10:00-11:00AM  Laura10:00-10:55   Danny
 10:00-10:55
   
11:00-12:00PM    Danny 
11:00-11:55
Laura11:30-12:25  Laura11:30-12:25  
12:00-1:00PM   Danny
12:00-12:55
Laura 
12:35-1:30
   
1:00-2:00PM  Greg1:00-1:55   Mara1:00-2:30
 Greg1:00-1:55  Danny
1:00-1:55
 
2:00-3:00PM   Greg2:00-2:55   Greg2:00-2:55  
   
3:00-4:00PM   Adam3:00-4:00
  
   Jeanette 3:25-4:20  
4:00-5:00PM  Biology 107
 4:00-5:00
  
    
5:00-6:00PM     
     
L-111
  MondayTuesday Wednesday  Thursday Friday
8:00-9:00AM     
     
9:00-10:00AM     
     
10:00-11:00AM     Jorge10:00-10:55 
    
11:00-12:00PMMara11:00-12:30
 Jacob 
11:00-11:55
  
   
12:00-1:00PM Kounassi12:00-12:55   Mara
 12:00-12:55
   
1:00-2:00PMKounassi 2:00-2:55 Kounassi
1:00-1:55
Mara
1:00-2:30
 
 Mara
 1:00-1:55
 Abner
 1:20-2:15
2:00-3:00PMKounassi 2:00-2:55   
    
3:00-4:00PM   Jorge
3:00-3:55
 
Kim3:30-4:25    
4:00-5:00PM  Kim3:30-4:25
 
Biology 101
4:10-5:10
 
Kim
4:30-5:25
Biology 101 
 4:10-5:10
 
5:00-6:00PMKim3:30-4:25 
    

B-103
  MondayTuesday Wednesday  Thursday Friday
8:00-9:00AM     
     
9:00-10:00AM     
     
10:00-11:00AM     
     
11:00-12:00PM    Tai 
 11:00-11:55
    
12:00-1:00PM    Tai 
 12:00-12:55
    
1:00-2:00PM Tai
 1:00-1:55
  Tai
 1:00-2:55
 
 
 Tai 
 1:00-1:55
  
2:00-3:00PM   Tai 
 2:00-2:55
   
3:00-4:00PM     
     
4:00-5:00PM     
     
5:00-6:00PM     
     
B-203
  MondayTuesday Wednesday  Thursday Friday
8:00-9:00AM     
     
9:00-10:00AM     
  Spanish 101
 9:35-12:05
  
 Spanish
  101
 
 9:35-12:05
 
10:00-11:00AM Teresita
 10:00-10:55
 Teresita
 10:00-10:55
 
 
11:00-12:00PM   
  Nick
 11:30-12:25
 
12:00-1:00PM    
     
1:00-2:00PM Chris Kelly
 12:50-1:45
 Chris Kelly 
 12:50-1:45
 David
 1:00-1:55
 Nick
 1:00-1:55
 
2:00-3:00PM Richard
 2:00-2:55
 Aaron
 2:00-2:55
 Richard
 2:00-2:55
Aaron 
 2:00-2:55
 
 Nick
 2:30-3:25
3:00-4:00PM    
Chris Kelly 
 3:30-4:25
 Aaron3:30-4:25
 Chris Kelly
 3:30-4:25
 Aaron
 3:30-4:25
 
4:00-5:00PM 
     
5:00-6:00PM     
     
B-204
  MondayTuesday Wednesday  Thursday Friday
8:00-9:00AM     
     
9:00-10:00AM     
 PERG 130 
 9:35-11:00
 
  PERG 130
 9:35-11:00
 
 
10:00-11:00AM   
   
11:00-12:00PM PERG 130 
11:10-12:35
 
  PERG 130
 11:10-12:35
 
 
 
 
 
 PERG 130
 12:45-4:05
 
 
 
 
 PERG 130
 

 12:45-4:05
 
 
 Abner
12:00-12:55 
12:00-1:00PM
PERG 130 
12:45-2:10
 
 PERG 130
12:45-2:10 
 
 Abner
 1:00-1:55
1:00-2:00PM
 
2:00-3:00PM   
   
3:00-4:00PM   
   
4:00-5:00PM  Richard4:00-4:55
 Richard 
4:00-4:55
 
   
5:00-6:00PM